Máme otevřeno úterý až neděle, 11–19 hod.

Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
11.00 – 19.00
středa:
11.00 – 19.00
čtvrtek:
11.00 – 19.00
pátek:
11.00 – 19.00
sobota:
11.00 – 19.00
neděle:
11.00 – 19.00

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Tata Bojs představují v Centru DOX 30 let své existence. Výstava jedinečným způsobem propojuje tvorbu této známé české hudební skupiny s neméně významnou rovinou vizuální. Tu představuje především dílo jednoho ze zakladatelů skupiny vizuálního umělce Milana Caise, který také stojí za konceptem výstavy. Projekt, který by v takovém rozsahu propojoval hudební a výtvarný žánr, přitom nemá v českém kontextu obdoby.

Fungování skupiny od jejího vzniku na konci 80. let až po současnost je v rámci výstavy rekonstruováno jazykem současného vizuálního umění. Základní myšlenka celé expozice je nahlížení minulosti optikou současnosti. Výstava je rozdělena do deseti kapitol, které vždy reflektují určité časové období. Minulé okamžiky jsou vtělené do nově vytvořených soch, multimediálních objektů a instalací. Autorem většiny z nich je právě Milan Cais, který některá díla vytvořil speciálně pro výstavu v DOXu. 

Každému z devíti alb, které skupina vydala v letech 1988–2018 je věnován samostatný prostor. Vystavená díla vždy představují symbolický průnik základní myšlenky alba, jeho vizuálního konceptu a okolnosti vzniku. Autentickou atmosféru jednotlivých etap tvorby Tata Bojs výstavě dodávají dobové materiály – fotografie, obaly alb či záznamy z koncertů – i pečlivě provedené rekonstrukce prostor a prostředí, ve kterých hudebníci tvořili. Zajímavým zpestřením pro návštěvníky bude vstup do virtuální reality. Tam budou v odlišných prostředích a časových pásmech moci být přítomni živému provedení jedné písně ve čtyřech různých etapách hudebního zrání kapely. Co není možné v realitě naší, je možné v té virtuální.

V Čechách zná skupinu Tata Bojs snad každý: na konci 80. let začínali jako školáci z Hanspaulky, kteří nešetřili originalitou a humorem a velmi rychle si získali oblibu u širokého publika. V roce 2000 podepsali smlouvu u společnosti Warner Music a dnes vydávají pod hlavičkou legendarní české značky Supraphon. Během své existence získali devětkrát cenu APH  Anděl a řadu dalších ocenění včetně zlatých desek za prodej alb Ležatá osmička a A/B. Hudební tvorba Tata Bojs je úzce propojená s dalšími uměleckými žánry: výtvarným – především v tvorbě Milana Caise, ale také s baletem, literaturou a filmem. Ty se skupina postupně pokusí představit i v rámci doprovodného programu k výstavě. 

Koncept výstavy: MgA. Milan Cais

Pokračujte v objevování

Teapot: Umění knihy

Výstava bibliofilií v DOX by Qubus. Sedm knižních titulů z produkce nakladatelství Teapot je vystaveno v site-specific instalaci připravené pro zdejší prostor a každé knize na míru.


Český hrdina

Pohybová satira Český hrdina divadelního souboru Farma v jeskyni, která se zaměřuje na současné téma dezinformací a politického marketingu. Pohyb, slovo, živá hudba, dynamika, energie, nadsázka. To všechno v sále DOX+. Uskuteční se v rámci České taneční platformy.


Výstavou Cyberlemon s Otto M. Urbanem

Výstavou Cyberlemon s díly malíře Hynka Martince provede na komentované prohlídce kurátor Otto M. Urban.


BABYDOX: Rovnováha

Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 2 do 4 let ve výstavě Úhel pohledu 3: Rovnováha. Společně se vydáme na cestu hledání rovnováhy mezi technologií a přírodou.



BABYDOX: Cyberlemon

Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 2 do 4 let k výstavě Cyberlemon s díly Hynka Martince, která reaguje na zrychlený a polarizovaný současný svět. Čeká nás dílna plná zábavy, opaku a nesouladu.  



Pomeranč

Rodinná dílna k výstavě Hynka Martince Cyberlemon věnovaná kresbě, malbě a možnostem přetváření reality.


Diskuze a křest knihy Byt

Jan Němec a Jana Šrámková představí na palubě vzducholodě Gulliver svůj nový společný román Byt. Debatu s oběma autory moderuje Petr Vizina.


Japonská nová hudba: The Shakuhachi 5

Hlavní koncert International Shakuhachi Festival Prague 2025 představí v DOXu japonský all-star ansámbl The Shakuhachi 5. Hudební večer věnovaný nejvýraznějším japonským skladatelům současnosti.


Cyberlemon

Hynek Martinec na své samostatné pražské výstavě propojuje mimořádně rozmanité odkazy a zamýšlí se nad současným stavem lidského vědomí. Reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět, v němž dochází k nečekaným a mnohdy paradoxním setkáním umění, technologií a společenských změn.


Vernisáž výstavy Úhel pohledu 3: Rovnováha

Zahájení vzdělávací výstavy Úhel pohledu 3: Rovnováha v rámci Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání. Přivítejte nový prostor, který hledá rovnováhu mezi světem organickým a technickým.


Umění být spolu!

Den plný workshopů pro rodiny s dětmi v rámci Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání. Obrazy, sochy, knihy, světla, objevy, emoce a magie. A to vše společně během otevřených dílen a workshopů k aktuálním výstavám a ve světelné laboratoři souboru Spielraum Kollektiv.


Úhel pohledu 3: Rovnováha

Třetí pokračování dlouhodobého projektu hledá rovnováhu mezi světem organickým a technickým. Tvorba českých i zahraničních umělců ukazuje různá spojení přírody a technologie – dvou zdánlivě odlišných prostředí, do kterých dnes bytostně patříme, přesto mezi nimi vnímáme určité napětí.


Denisa Ponomarevová: Demotikon Simulakrum

Výstava antropomorfních kreseb Denisy Ponomarevové v Archivu výtvarného umění.


Výstavou Prometheus s umělcem Markem Škubalem a kurátorem

Výstavou Prometheus provede poslední den výstavy na komentované prohlídce umělec Marek Škubal po boku kurátora Otto M. Urbana.


David Lynch: Up in Flames

Výstava amerického umělce Davida Lynche poprvé souhrnně představí v České republice výtvarnou tvorbu této ikony světového filmu.


Ensemble Modern II

Opera George Benjamina a světová premiéra skladby Slavomíra Hořínky zakončí první rok tříleté rezidence Ensemble Modern na Pražském jaru.


Masterclass – Ensemble Modern

Jak vytěžit při interpretaci soudobé hudby nástroj na maximum? Mladí hudebníci objevují nové interpretační techniky se členy Ensemble Modern.


Reading Lessons – Ensemble Modern

Mladí skladatelé jsou konfrontováni s tím, jak čtou přední světoví interpreti soudobé hudby jejich zvukové představy zapsané do partitury. Koncert se koná v rámci festivalu Pražské jaro.


Ensemble Modern I

Ensemble Modern se představí poprvé v rámci své tříleté rezidence na Prague Offspring. Přední soubor soudobé hudby přijíždí do Prahy, aby uvedl premiéry českých a slovenských skladatelů, hudbu etablovaných světových autorů/ek a zásadní díla skladatele sira George Benjamina.


George Benjamin in Conversation

Beseda s rezidenčním skladatelem Prague Offspring sirem Georgem Benjaminem.


How to Spring Off?

Panelová diskuze v rámci festivalu Pražské jaro s Pavlem Šabackým, Barborou Tomáškovou, Slavomírem Hořínkou a skladatelem Miroslavem Srnkou.


Výstavou Útěcha věcí s kurátorkou

Výstavou Útěcha věcí provede na komentované prohlídce kurátorka Michaela Šilpochová.


Prometheus

Výstava Prometheus představující tvorbu umělce Marka Škubala za poslední tři roky. Objevte poprvé vystavená sochařská díla i rozsáhlý soubor akvarelových kreseb.


Orhan Pamuk: Útěcha věcí

Výstava Útěcha věcí nabízí poprvé vhled do výtvarného, konceptuálního i fotografického díla tureckého spisovatele a nobelisty Orhana Pamuka.


MILKOV

Dosud nejrozsáhlejší samostatná výstava sochaře Stefana Milkova představující výběr z děl, která vznikla v období 1989–2024.


Český hrdina

Pohybová satira Český hrdina divadelního souboru Farma v jeskyni, která se zaměřuje na současné téma dezinformací a politického marketingu. Pohyb, slovo, živá hudba, dynamika, energie, nadsázka. To všechno v sále DOX+.


Commander

Jeden večer, dvě díla. Jedno téma, dva světy. Pohybové divadlo s živou hudbou a film s dětskými herci souboru Farma v jeskyni. On-line radikalizace dětí vs. nedospělé chování společnosti. Nevšední vhled do digitální temnoty, o které většina z nás nemá a možná ani nechce mít tušení.


Útočiště

Vydávají se na cestu. Ze strachu. Bez záruk. Cesty tří lidí se protnou na útěku. Poutáni k sobě navzájem překonávají území úzkosti, odvahy, selhávání a soucitu. Hledají útočiště ve světě, který o ně nestojí.




Je tohle konec?
Ne, to je začátek.