Náměstí Nebeského klidu – 30 let poté

3. 6. 2019, 16:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme


Vstupné: základní 60 Kč | snížené 40 Kč | zdarma pro členy Klubu přátel DOX

Součástí komponovaného večera je také přednáška lorda Roberta Skidelskyho na téma Umělá inteligence jako nová cesta do nevolnictví? od 17.30 ve studiu Centra DOX.

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Protesty na náměstí Nebeského klidu vyvrcholily před 30 lety krvavým masakrem v noci z 3. na 4. června 1989. Výročí těchto událostí připomene v Centru DOX symbolicky 3. června diskuze se spisovatelkou Radkou Denemarkovou o jejím nejnovějším oceňovaném románu Hodiny z olova, který je inspirován autorčinými pobyty v Číně, a pořad Broken Words – básnický dialog čínského exilového spisovatele Liao I-wua a plzeňského básníka Ivo Hucla, v podání Vojtěcha Bárty a Ivo Hucla.

Už 15. dubna 2019, tedy 30 let poté, co studentské protesty na náměstí Nebeského klidu začaly, byla v Centru DOX odhalena bronzová busta čínského spisovatele, literárního kritika, aktivisty za lidská práva, filosofa, laureáta Nobelovy ceny míru, spoluzakladatele Charty 08 a jednoho z vůdců demonstrací na náměstí Nebeského klidu Liou Siao-poa. Busta je symbolicky vystavena spolu s fotografiemi, jejichž autorkou je Liou Sia, vdova po Liou Siao-poovi, právě do 3. června.

Program

16.15 | Demokracie v sousedství Číny: Mongolsko, Korea, Taiwan diskuzní panel

V naší společnosti je rozšířená exotizující představa, že lidská práva a demokracie jsou západní konstrukty, o které nemají Číňané zájem. Při příležitosti 30. výročí masakru na Náměstí nebeského klidu je třeba připomenout, že to není pravda. Přes mnohé kulturní rozdíly jsou totiž Číňané lidé jako my, kteří touží po svobodě a možnosti o sobě rozhodovat. V tomto hodinovém panelu představí doktorandi FF UK ze studentského spolku Orientalistický expres (Jonáš Vlasák, Lukáš Kubík a Martin Blahota) demokratické režimy v sousedství Číny: v Mongolsku, Koreji a na Taiwanu. Procesy demokratizace v těchto zemích vypovídají nejen o složitosti cesty, kterou tyto společnosti prošly, jsou také vzorem pro Čínu a dávají naději do budoucna.

19.00 | Radka Denemarková – Hodiny z Olova 

Oceňovaný román Radky Denemarkové Hodiny z olova je inspirován autorčinými pobyty v Číně. Se spisovatelkou o její nové knize a o celé řadě aktuálních témat bude hovořit Dana Pfeiferová.

20.30 | Broken Words  

Krutá poezie v kombinaci s živou zvukovou koláží a působivým videoartem. Existenciální básnický dialog čínského exilového spisovatele Liao I-wua a plzeňského básníka Ivo Hucla k 30. výročí událostí na náměstí Nebeského klidu. Projekt uvádí Studio Paměť.

Účinkují:  
Tomáš Vtípil – hudba  
Petra Bučková – projekce  
Vojtěch Bárta a Ivo Hucl – recitace  
René Levínský – režie  
Lucie Kalvachová, Denis Molčanov a Ivo Hucl – překlad textů z čínštiny
 

Akci pořádá Centrum DOX ve spolupráci se Sinopsis. Projekt Broken Words byl podpořen Státním fondem kultury