Šest pohlednic

24. 10. 2024 – 7. 1. 2025

Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí: Zavřeno
úterý: Zavřeno
středa: 11.00 – 19.00
čtvrtek: 11.00 – 19.00
pátek: 11.00 – 19.00
sobota: 11.00 – 19.00
neděle: 11.00 – 19.00

Výstava probíhá v prostoru Archivu výtvarného umění v prvním patře.

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Ve středu 11. 12. 2024 od 17.30 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka výstavou. Součástí programu bude také performance Martiny Dobiášové na motivy příběhů vystavených děl a uvedení kulturně-literárního revue Pandora.

Projekt Šest pohlednic je založen na komunikaci se širokým spektrem lidí, s náhodnými známými, přáteli, kolegy, umělci, rodinou, sousedy. Díla vznikla z reprodukcí fotografických děl Jolany Havelkové, které vytvořili kolemjdoucí a známý. Každý, kdo se tehdy ocitl v její bezprostřední blízkosti, obdržel šest stejných tiskovin a byl vyzván k jejich případnému užití či zpracování.
Část motivu na pohlednici byl pro účastníka této akce výzvou, výchozí pozicí, ale také určujícím prvkem ve zcela novém autorském pojetí. Někteří obsah fotografie přímo nereflektovali a vytvořili svébytné dílo reagující například na funkci pohlednice. Začalo se dít něco pro autorku zcela mimořádného.

Původně jednorázová akce se postupně rozrostla do mnohaleté aktivity, která byla čas od času méně intenzivní. Jolana Hvaleková od roku 1995 příležitostně rozdává pohlednice a vybízí obdarované osoby k jakékoliv reakci. Účastníci akce využívají celou řadu postupů a technik – od jednoduchých gest a okamžitých nápadů až po komplikovanější a propracovanější díla. Vznikají fotografie, asambláže, kresby, koláže, výšivky, objekty, partitury, videozáznamy privátních akcí. Někteří autoři pracují s matérií přímo, někdy jsou výsledná díla jen reakcí na darované pohlednice a je samé neobsahují (malba, text, hudební nahrávka). Mezi odevzdanými díly se objevují také popisy akcí či různá autorská vyjádření. Uplatňuje zde rovněž princip mail-artu.

V kontextu prací se objevují překvapivé reakce a témata k širšímu zpracování (formy a funkce komunikace, apropriace, participace, recyklace, pohlednice jako fenomén doby), některé souvislosti odkazují například také k sociologickým úvahám. Prostřednictvím komunikace a tvůrčího aktu tak vzniká kolekce nejrůznějších artefaktů. Projekt si neklade za cíl porovnávat odevzdaná díla z hlediska jejich kvality a provedení. Všechny formy reakcí se stávají jeho součástí.

Sbírka byla poprvé představena v Poštovním muzeu v Praze (2019), o dva roky později v Domě pánů z Kunštátu v Brně. Následně se rozrostla o řadu dalších vizuálních, textových a hudebních reakcí. V Archivu výtvarného umění jsou prezentovány nové přírůstky společně s některými staršími díly. Výstava se tak snaží ukázat rozmanitost souboru Šest pohlednic.

Vystavující autoři a autorky:
Michal Adamovský, Nastassia Aleinikava, Alena Anderlová, Barbora Balcarová, Zdeněk Běhal, E. B., Helena Čubová, Ondřej D., Josef Daněk, Martina Dobiášová, Roman Franta, Anna Beata Háblová, Marta Morice Hanoldová, Jan Havelka, Vladimír Havlík, Milota Havránková, Jan Hísek, Matyáš Holna, Anežka Hošková, Jana Hunterová, Jiří Hůla, M. J., Václav Jirásek, Jana Kasalová, Bára Alex Kašparová, Lenka Klodová, Lena Knilli, Gabriela Sauer Kolčavová, Iva Kolorenčová, Viktor Kopasz, Pavel Kopecký, Eva Kopřivová s rodinou, Ivan Kotačka, Alena Kotzmannová, Jiří Kovanda, Petr Králík, Václav Krůček, Lukáš Kuta, Zlata Lamrová, Jiří Machalický, Ivan Manzyuk, Micl, Milan Mikuláštík, Eva Mořická, Helena Musilová, Martina Klouzová Niubo, Gabriela Nováková, Jaromír Novotný, Martina Pachmanová, Luboš Plný, Michaela Králová Pospíšilová, Hana Richtrová, Petr Prášek, Míla Preslová, Phila Primus, Jan Prošek, Michal Sedlák, Denisa Sedláková, Tereza Severová, Rudolf Sikora, Zdeněk Skružný, Vladimír Sládek, Martin Smékal, Miloš Šejn, Michal Škoda, Olga Štemberková, Dagmar Šubrtová, Leona Telona, Zuzana Vasko, Petr Veselý, J.V., Jana Voldřichová, Veronika Zapletalová, Kateřina Závodová, Martin Zetová, Kamila Ženatá, účastníci kurzu arteterapie, neznámí autoři a další